Çerkezköy Hakkındaki Bilgi

Çerkezköy Hakkındaki Bilgi

Çerkezköy ün coğrafyasında ilk kurulan köyün,Türbe dere mü yoksa Çerkezköy mi olduğu yönünde Farklı görüşler bulunmaktadır. Atatürk İlköğretim Okulu bahçesinde olan türbe nedeniyle, Çerkez yerleşiminin öncesinde veya sonrasında akarsu çay olduğu bölge Türbe dere diye adlanıyordu. Bugün Çerkezköy’de yaşayan bazı vatandaşların ellerinde, Çerkez göçleri öncesi döneme ait Türbe dere kayıtlı tapuların bulunması, burada 1863 öncesine, 1847-1848 yıllarına dair bir yaşamın bulunduğu göstermektedir. Her ne kadar Çerkez göçü öncesi Türbe dere’de bir yaşam olsa da, burada ki hanelerin kaç hane olduğu, nüfusu ve kimlikleri hakkında net bir bilgiye ulaşılmış değildir.

T. C Başbakanlık Osmanlı Arşivleri’ n de, Fon Kodu HH.d… Gömlek No.su 17434 olan belgede, “Çerkez karyesinde Türbe-dere’de yapılacak olan Bina nın keşif bedeli” ibaresi olması, Türbe-dere’nin öncelikli olarak bir mevki adı olduğunu gösteriyor. Osmanlı-Rus Muharebesi sonrası yeni göçlere açılmasıyla bu yerleşim yerinin adı, 1878-1911 yılları arasında Türbe-dere olarak geçmiş, 1888-1907 yılları arasında da Türbe dere’nin statüsünün, Türbe-dere yöresi, Türbe-dere Köyü ve Türbe-dere Nahiyesi olarak tanımlandığı söylenebilir.

Geçmişten bugüne aktarılanlar ve ortaya çıkan bilgi belgelerine göre dayanarak yapılan incelemelerde, Osmanlı-Rus muharebesinin sonrası bu coğrafyada aslında iç içe geçmiş 3 köyün varlığından söz edilmektedir. Birincisi, bugünkü Çerkezköy Belediyesi birlikte türbenin olduğu Atatürk İlköğretim Okulu’ nun çevresindeki Çerkezköy, ikincisi dere yatağı çevresindeki Türbe-dere veya 3. olarak Askeri Garnizon Komutanlığı’nın olduğu yerdeki Yeni köy. Bu üç köyün varlığı 1911 yılında bu yerleşim yerinin Belde ve belediye olmasını sağlamış, ilk Belediye Başkanı Molla Mehmet Efendi ve beraberindekilerin bölgenin isminin Türbe-dere olarak kalıcılığının sağlanması isteğini de Edirne Valiliği kabul etmemişti. Edirne Valiliği’nin kararından sonra bu yerleşim yerinin ismi, Çerkezköy olarak kalıcı olmuştur.

Çerkezköy, 26 Ekim 1912 ile Bazı kaynaklara görede Kasım ayı başında 30 Haziran 1913 tarihleri arasında Bulgar işgaline, 23 Temmuz 1920 ile 30 Ekim 1922 tarihi aralığı nda Yunan işgaline uğradı.

kurulduğu günden beri Çorlu’ ya bağlı olan Çerkezköy, 1914 yılında Kırk kilise’ nin Saray kasabası bağlandı. 15 Ekim 1923 yılında Saray kasabası ile birlikte Tekirdağ’ iline bağlanan Çerkezköy, 1 Nisan 1958’de İlçe oldu ve Kaymakam olarakta Yusuf Ziya Doğan atandı